Awkwafina

2021 Golden Globes: The Winners List

The 2021 Golden Globes have come and gone, and the winners have turned off their webcams and wrapped up their speeches. Amy Poehler and Tina Fey hosted a bicoastal event this year, with Poehler hosting from the Beverly Hilton Hotel in Beverly Hills, California, and Fey hosting from inside the Rockefeller Center’s Rainbow Room in New York City. The event, which was virtual this year because of the ongoing health crisis, celebrates the best of television and film.

This year’s presenters included Ava DuVernay, Sandra Oh, Gal Gadot, Tracy Morgan, Sarah Paulson, Amanda Seyfried, Colin Farrell Ben Stiller, Justin Theroux, Laura Dern, Michael Douglas, Cynthia Erivo, Tiffany Haddish, Salma Hayek, Kate Hudson, Jamie Lee Curtis, Joaquin Phoenix, Margot Robbie, Kyra Sedgwick, Renee Zellweger, and Catherine Zeta-Jones are among the presenters.

Satchel and Jackson Lee, the children of film icon Spike Lee and producer Tonya Lewis Lee, served as the 78th Golden Globe Ambassadors.

Produced by dcp in association with the HFPA, the Golden Globe Awards are viewed in more than 220 countries and territories worldwide and are one of the few awards ceremonies to include both motion picture and television achievements. Licensing fees obtained from the Golden Globe Awards have allowed the HFPA to support over 80 nonprofits including journalistic organizations committed to supporting freedom of speech and organizations that support natural disaster relief and other international and humanitarian crises.

MOVIES

Best Director – Motion Picture
Emerald Fennell, “Promising Young Woman” (Focus Features)
David Fincher, “Mank” (Netflix)
Regina King, “One Night in Miami” (Amazon Studios)
Aaron Sorkin, “The Trial of the Chicago 7” (Netflix)
Chloé Zhao, “Nomadland” (Searchlight Pictures) (WINNER)

Best Motion Picture – Drama
“The Father” (Sony Pictures Classics)
“Mank” (Netflix)
Nomadland” (Searchlight Pictures) (WINNER)
“Promising Young Woman” (Focus Features)
“The Trial of the Chicago 7” (Netflix)

Best Actress in a Motion Picture – Drama
Viola Davis (“Ma Rainey’s Black Bottom”)
Andra Day (“The United States vs. Billie Holiday”) (WINNER)
Vanessa Kirby (“Pieces of a Woman”)
Frances McDormand (“Nomadland”)
Carey Mulligan (“Promising Young Woman”)

Best Actor in a Motion Picture – Drama
Riz Ahmed (“Sound of Metal”)
Chadwick Boseman (“Ma Rainey’s Black Bottom”) (WINNER)
Anthony Hopkins (“The Father”)
Gary Oldman (“Mank”)
Tahar Rahim (“The Mauritanian”)

movies: ‘Tom and Jerry’ Reaches Second Highest Debut During Pandemic

Best Motion Picture – Musical or Comedy
Borat Subsequent Moviefilm” (Amazon Studios) (WINNER)
“Hamilton” (Walt Disney Pictures)
“Music” (Vertical Entertainment)
“Palm Springs” (Neon)
“The Prom” (Netflix)

Best Actress in a Motion Picture – Musical or Comedy
Maria Bakalova (“Borat Subsequent Moviefilm”)
Kate Hudson (“Music”)
Michelle Pfeiffer (“French Exit”)
Rosamund Pike (“I Care a Lot”) (WINNER)
Anya Taylor-Joy (“Emma”)

Best Actor in a Motion Picture – Musical or Comedy
Sacha Baron Cohen (“Borat Subsequent Moviefilm”) (WINNER)
James Corden (“The Prom”)
Lin-Manuel Miranda (“Hamilton”)
Dev Patel (“The Personal History of David Copperfield”)
Andy Samberg (“Palm Springs”)

Best Actress in a Supporting Role in Any Motion Picture
Glenn Close (“Hillbilly Elegy”)
Olivia Colman (“The Father”)
Jodie Foster (“The Mauritanian”) (WINNER)
Amanda Seyfried (“Mank”)
Helena Zengel (“News of the World”)

Best Actor in a Supporting Role in Any Motion Picture
Sacha Baron Cohen (“The Trial of the Chicago 7”)
Daniel Kaluuya (“Judas and the Black Messiah”) (WINNER)
Jared Leto (“The Little Things”)
Bill Murray (“On the Rocks”)
Leslie Odom, Jr. (“One Night in Miami”)

Best Motion Picture – Foreign Language
“Another Round” (Samuel Goldwyn Films)
“La Llorona” (Shudder)
“The Life Ahead” (Netflix)
Minari” (A24) (WINNER)
“Two of Us” (Magnolia Pictures)

Best Motion Picture – Animated
“The Croods: A New Age” (Universal Pictures)
“Onward” (Walt Disney Pictures)
“Over the Moon” (Netflix)
Soul” (Walt Disney Pictures) (WINNER)
“Wolfwalkers” (Cartoon Saloon)

Best Screenplay – Motion Picture
Emerald Fennell – “Promising Young Woman” (Focus Features)
Jack Fincher – “Mank” (Netflix)
Aaron Sorkin – “The Trial of the Chicago 7” (Netflix) (WINNER)
Florian Zeller, Christopher Hampton – “The Father” (Sony Pictures Classics)
Chloe Zhao – “Nomadland” (Searchlight Pictures)

Best Original Score – Motion Picture
“The Midnight Sky” (Netflix) – Alexandre Desplat
“Tenet” (Warner Bros.) – Ludwig Göransson
“News of the World” (Universal Pictures) – James Newton Howard
“Mank” (Netflix) – Trent Reznor, Atticus Ross
Soul” (Pixar) – Trent Reznor, Atticus Ross, Jon Batiste (WINNER)

Best Original Song – Motion Picture
“Fight for You” from “Judas and the Black Messiah” (Warner Bros.) – H.E.R., Dernst Emile II, Tiara Thomas
“Hear My Voice” from “The Trial of the Chicago 7” (Netflix) – Daniel Pemberton, Celeste
Io Si (Seen)” from “The Life Ahead” (Netflix) – Diane Warren, Laura Pausini, Niccolò Agliardi (WINNER)
“Speak Now” from “One Night in Miami” (Amazon Studios) – Leslie Odom Jr, Sam Ashworth
“Tigress & Tweed” from “The United States vs. Billie Holliday” (Hulu) – Andra Day, Raphael Saadiq

TELEVISION

Best Television Series – Drama
The Crown” (Netflix) (WINNER)
“Lovecraft Country” (HBO Max)
“The Mandalorian” (Disney Plus)
“Ozark” (Netflix)
“Ratched” (Netflix)

Best Performance by an Actress in a Television Series – Drama
Olivia Colman (“The Crown”)
Jodie Comer (“Killing Eve”)
Emma Corrin (“The Crown”) (WINNER)
Laura Linney (“Ozark”)
Sarah Paulson (“Ratched”)

Best Performance by an Actor in a Television Series – Drama
Jason Bateman (“Ozark”)
Josh O’Connor (“The Crown”) (WINNER)
Bob Odenkirk (“Better Call Saul”)
Al Pacino (“Hunters”)
Matthew Rhys (“Perry Mason”)

Best Television Series – Musical or Comedy
“Emily in Paris” (Netflix)
“The Flight Attendant” (HBO Max)
“The Great” (Hulu)
Schitt’s Creek” (CBC) (WINNER)
“Ted Lasso” (Apple TV Plus)

Best Performance by an Actress in a Television Series – Musical or Comedy
Lily Collins (“Emily in Paris”)
Kaley Cuoco (“The Flight Attendant”)
Elle Fanning (“The Great”)
Jane Levy (“Zoey’s Extraordinary Playlist”)
Catherine O’Hara (“Schitt’s Creek”) (WINNER)

Best Performance by an Actor in a Television Series – Musical or Comedy
Don Cheadle (“Black Monday”)
Nicholas Hoult (“The Great”)
Eugene Levy (“Schitt’s Creek”)
Jason Sudeikis (“Ted Lasso”) (WINNER)
Ramy Youssef (“Ramy”)

tv: Barry Jenkins’ ‘The Underground Railroad’ to Premiere in May

Best Television Limited Series or Motion Picture Made for Television
“Normal People” (Hulu/BBC)
The Queen’s Gambit” (Netflix) (WINNER)
“Small Axe” (Amazon Studios/BBC)
“The Undoing” (HBO)
“Unorthodox” (Netflix)

Best Performance by an Actress in a Limited Series or Motion Picture Made for Television
Cate Blanchett (“Mrs. America”)
Daisy Edgar-Jones (“Normal People”)
Shira Haas (“Unorthodox”)
Nicole Kidman (“The Undoing”)
Anya Taylor-Joy (“The Queen’s Gambit”) (WINNER)

Best Performance by an Actor in a Limited Series or Motion Picture Made for Television
Bryan Cranston (“Your Honor”)
Jeff Daniels (“The Comey Rule”)
Hugh Grant (“The Undoing”)
Ethan Hawke (“The Good Lord Bird”)
Mark Ruffalo (“I Know This Much Is True”) (WINNER)

Best Performance by an Actress in a Supporting Role in a Series, Limited Series or Motion Picture Made for Television
Gillian Anderson (“The Crown”) (WINNER)
Helena Bonham Carter (“The Crown”)
Julia Garner (“Ozark”)
Annie Murphy (“Schitt’s Creek”)
Cynthia Nixon (“Ratched”)

Best Performance by an Actor in a Supporting Role in a Series, Limited Series or Motion Picture Made for Television
John Boyega (“Small Axe”) (WINNER)
Brendan Gleeson (“The Comey Rule”)
Dan Levy (“Schitt’s Creek”)
Jim Parsons (“Hollywood”)
Donald Sutherland (“The Undoing”)

Subscribe to Daily Updates and never miss a headline, or follow us on Twitter

Related Posts
Total
0
Share